Způsoby, jak se vyhnout rakovině prsu

Nádory se objevují, když aberantní buňky v prsu rostou mimo kontrolu, což vede k rakovině prsu. Takové buňky mají schopnost metastázovat nebo se šířit do sousedních tkání a dalších oblastí vašeho těla, což způsobuje větší poškození, pokud nejsou nalezeny a rychle léčeny.
American Cancer Society (ACS) odhaduje, že rakovina prsu představuje přibližně jednu ze tří malignit, které se každoročně vyvinou u jedinců, kteří jsou při narození označeni jako žena (AFAB). Předpokládá se, že nejčastější druh rakoviny prsu, invazivní rakovina prsu, způsobí do roku 2024 přibližně 310 720 nových případů diagnózy v AFAB.
I když neexistuje žádná 100% záruka, že se rakovina prsu nevyskytne, existují kroky, které můžete udělat pro snížení rizika, jako je pravidelné prohlídky a změna životního stylu.

Kdo je nejvíce v ohrožení?
Rakovina prsu může potkat kohokoli a kdykoli v životě. U určitých lidí je to však pravděpodobnější než u jiných; mezi ně patří ty, které se narodily s ženským pohlavím Alfa Zone , a ty, které mají v rodinné anamnéze rakovinu prsu.

Pohlaví a sexuální faktory
Ve srovnání s 0,5–1 % u mužů se ženy považují za oběti rakoviny prsu v 99 % případů. Dostupné informace poukazují na možnost, že je tomu tak proto, že ženy mají větší počet prsních buněk, které jsou citlivé na chemické látky ženské reprodukce progesteron a estrogen.
Jen málo studií dosud zkoumalo rozdíly v riziku rakoviny prsu mezi transgender a cisgender jedinci. Ale o tom, jak rakovina prsu ovlivňuje transgender jedince, se lze dozvědět mnohem více.
V jedné studii bylo zahrnuto 2260 dospělých trans žen a 1229 dospělých trans mužů. Bylo zjištěno, že trans-ženy měly vyšší riziko rakoviny prsu než cisgender muži, zatímco transgender muži měli nižší riziko než cisgender ženy. Studie dále zdůrazňuje potenciální vliv hormonů na rozvoj rakoviny prsu tím, že pozoruje zvýšení rizika rakoviny prsu během relativně krátké doby hormonální léčby ve skupině trans žen.
Hodnota lékařské péče, která potvrzuje pohlaví

Prvky související s věkem
Je pozoruhodné, že u jedinců mladších 45 let je objeveno velmi málo případů rakoviny prsu, což naznačuje, že ženy středního a staršího věku mají větší pravděpodobnost, že touto formou rakoviny onemocní. To naznačuje, že dalším rizikovým faktorem tohoto onemocnění je věk.

Mimořádné rizikové prvky
Následující mohou být další rizikové faktory pro rakovinu prsu:

Mít v anamnéze rakovinu vaječníků, rakovinu prsu nebo obojí osobně nebo v rodině postižené mutacemi genu BRCA Mít tlustou prsní tkáň v každodenním životě Léčba prsů Včasný nástup menstruace (před 12. rokem věku) První porod dítěte po otočení 30 nebo nikdy nerodit Používání antikoncepce nebo jiných forem antikoncepce Používání hormonální substituční léčby (HRT)

Jak snížit nebezpečí
Věk, pohlaví a rodinná anamnéza jsou příklady neovlivnitelných faktorů, na které nemáte žádný vliv. Můžete však změnit další rizikové faktory životního stylu. Zamyslete se nad následujícími přístupy k prevenci.

Být vyšetřován
U těch, které byly při narození označeny jako žena, se doporučuje rutinní screening rakoviny prsu začít kolem 40. roku věku. Typické testy pro screening rakoviny prsu zahrnují:

Rentgen prsu získaný z mamografie Ultrazvuk prsu Zobrazení prsu magnetickou rezonancí (MRI) Provádí se klinické vyšetření prsu, aby se zjistily bulky nebo jiné abnormality. rozvoj rakoviny prsu Tyto testy mají své nevýhody, i když mohou pomoci při včasném odhalení rakoviny prsu. Existuje například šance na falešně pozitivní výsledky nebo nadměrnou diagnózu, pokud test najde něco, co se zdá být rakovinou, ale není. Po 40 letech lékaři stále doporučují mít mamograf každý druhý rok.

Revidované screeningové protokoly
zveřejnila aktualizovaná doporučení pro ženy ve věku 40 až 74 let, aby každý druhý rok podstoupily screening rakoviny prsu. Některé ženy by mohly mít prospěch z každoročního screeningu, zejména u žen s tlustou prsní tkání nebo vyšším rizikem rakoviny prsu.

Modifikace vlastního způsobu života
Vaše každodenní volby životního stylu mají dopad na vaše zdraví a zvyšují vaše šance na nemoci, jako je rakovina. Zvažte zavedení následujících změn v jídle a životním stylu, abyste snížili riziko rakoviny prsu:

Zvyšte fyzickou aktivitu: Podle výzkumu z roku 2022 může pravidelné cvičení snížit riziko rakoviny prsu, zejména u jedinců, kteří jsou obézní nebo procházejí menopauzou. American College of Sports Physicians (ACS) doporučuje každý týden alespoň 150–300 minut cvičení střední intenzity.
Omezte příjem alkoholu: Ačkoli lékaři radí ženám, aby omezily konzumaci alkoholu na jeden drink denně, dokonce i mírné pití alkoholu bylo spojeno s vyšším rizikem rakoviny prsu. Takže úplné zdržení se alkoholu může být prospěšné, pokud máte vysoké riziko rakoviny prsu.
Pečlivě vybírejte léky: Perorální antikoncepce, hormonální substituční terapie (HRT) a diethylstilbestrol – nesteroidní estrogen – to vše souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny prsu. Zeptejte se svého lékaře, zda jsou pro vás tyto léky vhodné, a zeptejte se na případná rizika. Pravděpodobně vám doporučí jiné léky, pokud máte vysoké riziko rakoviny prsu.
Jezte zdravě: Přestože se diskutuje o vztahu mezi stravou a rakovinou, některé výzkumy naznačují, že konzumace méně červeného a zpracovaného masa a zvýšení příjmu ovoce, zeleniny a mléčných výrobků s vysokým obsahem vápníku pomůže předcházet rakovině prsu. Prospěšné může být také vyhýbání se více zpracovaným a ultrazpracovaným jídlům, která mají vysoký obsah tuku, soli a cukru.
Vyhněte se cigaretám: Karcinogeny v cigaretách zvyšují riziko mutací v prsní tkáni. Přestat kouřit může pomoci snížit vaše šance na rakovinu prsu, stejně jako jiné druhy rakoviny. Pokud je pro vás těžké přestat, přemýšlejte o tom, že byste požádali o pomoc své blízké, odborníka na duševní zdraví a poskytovatele zdravotní péče.
Dosáhněte zdravé hmotnosti: Obezita je spojována s vyšším rizikem rakoviny prsu, zejména u žen po menopauze. Abyste si udrželi váhu, která je bezpečná pro vaše tělo a vaše požadavky, je dobré vyhledat svého lékaře pro konkrétní léčebný plán. Úprava stravy a zvýšená fyzická aktivita mohou pomoci zvládnout obezitu.

Užívání léků na předpis
U vysoce rizikových jedinců mohou následující léky na předpis pomoci snížit riziko rakoviny prsu:

Evista (raloxifen): Zabraňuje působení estrogenu na prsní tkáň, čímž je méně citlivý na ženský hormon Tamoxifen (Soltamox): Funguje podobně jako Evista, ale je častěji podáván osobám v menopauze. Inhibitory aromatázy (AI): V postmenopauzálním ženy mohou AI, jako je Arimidex (anastrozol) a Aromasin (exemestan), snížit riziko rakoviny prsu.

Zákroky a chirurgie
Někteří jedinci (například ti s mutací genu BRCA), kteří jsou vystaveni vysokému riziku vzniku rakoviny prsu, mohou mít prospěch z preventivní operace. Postup může zahrnovat odstranění prsu (postup známý jako preventivní mastektomie) nebo vaječníků, což jsou hlavní orgány, které uvolňují estrogen.
Tyto operace mohou mít negativní důsledky a nejsou zcela preventivní. Promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče o tom, zda jsou tyto léčby pro vás bezpečné a vhodné.

Pozorování zblízka
Lidé s vysokým rizikem rakoviny jsou občas vystaveni intenzivnímu sledování nebo dohledu lékařů. Je to kvůli pravidelnému sledování a hodnocení vašeho zdravotního stavu, což vyžaduje naplánovat vyšetření prsu s vaším lékařem každých šest až dvanáct měsíců. Mamografie a MRI prsu jsou běžné testy prováděné během těchto návštěv.

Promluvte si o tom se svým lékařem
Většina lidí si neuvědomuje zvýšené riziko rakoviny prsu. Pokud si nejste jisti, přemýšlejte o konzultaci se zdravotníkem. Mohou vám pomoci určit riziko rakoviny prsu tím, že navrhnou screeningové testy a položí správné otázky. Poskytnutí co nejvíce relevantních informací o vašich příznacích, osobní anamnéze a výběru životního stylu je zásadní. Je to skvělá příležitost, jak odpovědět na jakékoli dotazy nebo obavy, které můžete mít.
I když jste si vědomi svého rizika rakoviny prsu, je stále důležité spolupracovat s lékařským týmem, abyste snížili pravděpodobnost onemocnění. Nejlepší osobou, která vám poradí a předepíše léky ke snížení rizika rakoviny, je váš lékař. Poraďte se se svým lékařem o tom, zda léky, které užíváte, jsou pro vaše tělo tou nejlepší volbou a zda s tím nejsou spojena nějaká nebezpečí.
Kromě toho vám váš lékař může pomoci snížit riziko rakoviny prsu tím, že vás odkáže na jiné zdravotnické pracovníky. Mohou vám například navrhnout registrovaného dietologa (RD), pokud chcete pomoci s vytvořením přizpůsobeného jídelního plánu, který odpovídá vašim jedinečným zdravotním požadavkům. Profesionál v oblasti duševního zdraví zaměřený na závislosti vás může podpořit ve vašem úsilí přestat s alkoholem nebo cigaretami. .
Získání pomoci proti rakovině prsu, kterou potřebujete vy nebo váš drahý

Krátká rekapitulace
Jednou z nejčastějších malignit je rakovina prsu, zejména u těch, kteří se narodili s ženskými předky. Vaši šanci na rozvoj této nemoci mohou zvýšit faktory, jako je pokročilý věk, rodinná anamnéza rakoviny prsu a užívání alkoholu a cigaret. Ačkoli neexistují žádné spolehlivé strategie k úplné prevenci rakoviny prsu, můžete riziko snížit dodržováním preventivních doporučení, jako je zdravá strava a pravidelné cvičení.
Vědět, že máte možnost vzniku rakoviny, může být znepokojivé. Pokud potřebujete pomoc se snížením rizika nebo jen někoho, kdo by odpověděl na vaše otázky, obraťte se na svého praktického lékaře.